Czy fotograf na planie filmowym jest potrzebny?

Na na planie filmowym w ogóle jest potrzebny fotograf? Dowiemy się z tego tekstu czym jest fotografia filmowa oraz jaką rolę fotograf filmowy pełni na planie?

Fotografia filmowa to dziedzina, którą zajmuje się fotosista. Przebywa on na planie filmowym oraz odpowiada za uwiecznienie poszczególnych scen, backstage, aktorów z charakteryzatorni czy też wszelkich pracujących tak osób. W zasadzie fotografuje wszystko, co widać później na ekranie, a także to, czego nie widać na nic, a co się staje smaczkiem największym już po wejściu produkcji do emisji w TV, kin czy też w sieci. Materiał takiego fotografa jest wykorzystywany głównie do marketingowych celów. Jego zdjęcia służą do promocji konkretnej produkcji, trafiają na billboardy, fanpage, strony internetowe, jak i także na okładki płyt z filmem, kiedy te wchodzą już do detalicznej sprzedaży. Fotosista jest niezmiernie ważna postacią na planie filmowym.

Efektem jego pracy są werki oraz fotosy. Fotosy są tak zwanymi zdjęciami sprzed kamery, a więc tymi, które odzwierciedlają kadry filmowe, ilustrują fabułę oraz do tego prezentują aktorów. Fotosista musi umieć także dopasować się do wizji reżysera oraz także autora zdjęć, jak i także dobrze zgrać się z operatorem, albowiem fotosy z planu spójne muszą być z koncepcją ogólną produkcji. Jeśli fotograf ma szczęście i jeszcze jest na to czas, to reżyser czy też autor zdjęć przedstawiają mu swoje pewne zamysły tak, aby obróbka samej fotografii byłą jednolita oraz także odwzorowywała wszelkie założenia dotyczące danego filmowego obrazu.