„Pojedynek” w Teatrze Polskim w Szczecinie

Pojedynek_1_fot_Marcin_Gierat
Spektakl o miłości, zazdrości i władzy. Misternie utkana intryga, która inteligentnie zaprojektowana zaskakuje i wciąga widza. To wyjątkowy pojedynek na słowa i emocje pełen dramatycznych zwrotów akcji. Inteligentny i błyskotliwy dialog prowadzony pomiędzy ojcem i synem, dwójką znakomitych aktorów – Błażejem i Janem Peszek.

„Pojedynek – zabawa w detektywa” to nowa adaptacja sztuki Anthonego Shaffera („Detektyw”) z 1971 roku. Sztuka była dwukrotnie ekranizowana – w 1972 roku, przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami) i w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowana przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem (znana jako „Pojedynek”).

Pisarz Andrew Wyke, zaprasza do swojego domu aktora Milo Tindla. Z pozoru niewinne spotkanie zamienia się w pozbawianą reguł grę, którą Andrew i Milo toczą między sobą. W tej grze wszystko jest możliwe. Para wyrafinowanych graczy zastawia sieć pułapek, w które wpada zarówno widz, jak i policja prowadząca śledztwo. To jedyny taki aktorski pojedynek!

Agencja Artystyczna Monolit zaprasza na wyjątkowy spektakl „Pojedynek – zabawa w detektywa”:

– 19 października 2015 r. (poniedziałek),  godz. 19.00, Teatr Polski (ul. Swarożyca 5), Szczecin.

Bilety na wydarzenie w cenach: 90 zł, 100 zł można nabyć w Internecie na portalu bilety.fm oraz w kasie Teatru Polskiego w Szczecinie (ul. Swarożyca 5), tel. 91 433 66 66, kasa teatru czynna: od wtorku do piątku w godz. 9:00 – 19:30, w soboty i niedziele w godz. 16:00 – 19:30, poniedziałek – nieczynna.

Zamówienia grupowe (powyżej 20 osób, 10 % rabatu) oraz zapytania dotyczące innych informacji związanych z wydarzeniem prosimy kierować do organizatora: Agencja Artystyczna Monolit: +48 660 860 777, + 48 518 522 581, www.monolitart.com.pl, biuro@monolitart.com.pl. Współpraca z mediami: press@monolitart.com.pl.

Pojednyek_5_fot_Mariusz_Twardowski

Jan Peszek – urodził się w 1944 r. Jest  polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem teatralnym oraz pedagogiem. Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku Jan Peszek ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Aktor jest laureatem wielu nagród, m.in.: Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1986/1987, za rolę w „Scenariuszu dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera w Teatrze STU w Krakowie czy za rolę Jakuba w przedstawieniu „Republika marzeń” Brunona Schulza w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Błażej Peszek – syna Jana Peszka i brat Marii Peszek – już w dzieciństwie zajmował się pisaniem i reżyserowaniem sztuk, w których występowała siostra. Aktor jest absolwentem krakowskiej PWST, występuje w Starym Teatrze od 1993 roku, wcześniej w Teatrze im. Słowackiego, gdzie zagrał m.in. w „Opisie obyczajów II” czy „Obywatelu Pekosiu” i w Teatrze Nowym w Łodzi. Szeroki wachlarz aktorskich środków, umiejętność żonglowania nastrojami, sceniczna charyzma i autentyczność oraz niezwykła sprawność fizyczna (trenuje kick-boxing) sprawiają, że aktor jest chętnie obsadzany przez reżyserów różnych pokoleń. Obecnie zachwyca i bawi m.in. jako Apollo w „Orestei” i Książę Bogusław Radziwiłł w „Trylogii” Klaty, uwodzi szorstkim wdziękiem w  „Piekarni”, „Amfitrionie” i „Anatomii Tytusa” Klemma czy śmieszy do łez jako Łykaczewski w „Pijakach” Wysockiej. Aktor stworzył również świetne role w spektaklach Kleczewskiej, Grabowskiego oraz Zadary.

Pojednyek_3_fot_Mariusz_Twardowski

POJEDYNEK – ZABAWA W DETEKTYWA

Przekład: Cecylia Wojewoda
Adaptacja tekstu: Błażej Baraniak
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Błażej Peszek
Scenografia: Mariusz Twardowski
Kostiumy: Julia Kornacka
Występują: Jan Peszek i Błażej Peszek

Recenzje:

http://www.rp.pl/artykul/960353.html
http://www.polskieradio.pl/7/476/Artykul/836974,Peszek-i-Peszek-czyli-kryminal-po-bozemu
http://www.rmf24.pl/kultura/news-jan-i-blazej-peszkowie-w-premierze-kryminalu,nId,709407
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130422/KULTURA04/130429676
http://fit-steria.blog.pl/2013/03/15/gwiazdorski-pojedynek/

Zdjęcia: Mariusz Twardowski/Marcin Gierat