Laibach

Laibach_foto2_press_soundedit
Matka Boska z Leninem na rękach, sylwetka Chrystusa na tle żelaznego krzyża, swastyka złożona
z czterech, ociekających krwią siekier. To nie freski zdobiące świątynie satanistycznych totalitarystów, lecz okładki płyt industrialnej grupy Laibach.

Członkowie słoweńskiego zespołu deklarują, że symbole i treści utworów kapeli wymierzone są przeciwko symbolom totalitarnym, a ich rodowód jest bliższy punkowi czy nowej fali, niż innym trendom kulturowym.
I faktycznie, choć wizerunek grupy mógłby mieć charakter polityczny, to jednak bardziej prawdopodobne jest to, że był po prostu taktyką szoku popularną wśród industrialnych zespołów lat 80. XX w.

Laibach powstał w 1980 r. w miejscowości Trbovlje w byłej Jugosławii. Zespół należał do kolektywu artystycznego Neue Slovenische Kunst, w którym realizował pozamuzyczne idee. Nazwa kapeli pochodzi
od nazwy miejscowości Lublany kojarzonej z okresem okupacji nazistowskich Niemiec i tysiącletnim panowaniem Habsburgów. Grupa pierwsze koncerty zagrała w 1982 r., a debiutancki krążek – „Laibach” wydała trzy lata później.

Początki zespołu nie były łatwe. Słoweńscy muzycy spotykali się z niechęcią ze strony ówczesnych, komunistycznych władz państwa. W 1983 r. zakazano kapeli pokazu multimedialnego projektu – „Rdeci Revirji”, który był odzewem, odpowiedzią na strajk górników. Zespołowi zabroniono występowania na koncertach w Jugosławii i używania niemieckiej nazwy. Władze komunistyczne zniosły sankcje na prośbę grupy dopiero w 1985 r.

Słoweńcy czerpali muzyczne inspiracje z heavy metalu, muzyki disco i techno, wykorzystywali i przerabiali dzieła klasyków, m.in.: Gustava Holsta, Antona Brucknera, Carla Orffa, Liszta i Szostakowicza. Laibach nagrywał również albumy wykorzystując utwory takich sław jak: Queen, The Beatles, Europe oraz The Rolling Stones. Zespół ma na koncie 24 krążki. Najnowszy – „Spectre” wydany został w 2014 r. Grupa napisała także muzykę do spektakli teatralnych: „Makbet”, „Krst pod Triglavom”, „No Fire Escape In Hell” czy „Molitevi stroj” oraz filmu „Iron Sky”.

Laibach wystąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Klubie Wytwórnia w Łodzi, w piątek, 24 października. Będzie to wyjątkowy i unikatowy koncert. Zespół wykona
na nim premierowo utwory związane z historią Polski.

 Zdjęcie: Laibach press