John Cale

John_Cale_foto1_press_soundeditJedną z tajemnic Walijczyka był udział w 18-godzinnym maratonie fortepianowym, do końca którego wytrwał zaledwie jeden widz… Ekstrawaganckich pomysłów artyście nigdy nie brakowało. Cale nazywany jest również ojcem chrzestnym punk rocka i nowej fali.
Dla Johna muzyka nie ma granic – spełnia się
i w awangardzie, i w muzyce klasycznej.

John Cale urodził się w 1942 r. w Garnant w Walii. Muzyk pochodzi z robotniczej rodziny. Artysta w młodości uczył się grać na altówce na Uniwersytecie Londyńskim, a dzięki pomocy kompozytora – Aarona Coplanda mógł wyjechać na studia do USA. W Nowym Jorku John został członkiem grającego muzykę mikrotonalną zespołu Theater of Eternal Music, który miał spory wpływ
na późniejszą twórczość Cale’a.

Walijczyk na początku 1965 r. założył razem z Lou Reed’em grupę The Velvet Underground. Muzycy zaprosili do kapeli również przyjaciela Reed’a z college’u – gitarzystę Sterlinga Morissona, i współlokatora Cale’a – Angusa Maclise’a. John – jako altowiolista, gitarzysta basowy, pianista i wokalista – nagrał z zespołem dwa słynne albumy: debiutancki krążek „The Velvet Underground And Nico” oraz „White Light/White Heat”.
We wrześniu 1968 r., m.in. ze względu na różnice w wizjach artystycznych i konflikt z Reed’em, Cale został poproszony o opuszczenie zespołu.

Po rozstaniu z grupą Walijczyk pracował jako producent muzyczny nad albumami takich artystów jak: Nico, Patti Smith, The Stooges, Happy Mondays, The Jesus Lizard, Mediæval Bæbes, Siouxsie and the Banshees czy Jennifer Warnes. W 1996 r. Cale został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame jako członek The Velvet Underground, a w 2010 r. został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Choć artysta kojarzony jest głównie jako jeden z założycieli kultowej amerykańskiej grupy, to w ciągu 40-letniej kariery udzielał się i realizował w najróżniejszych gatunkach oraz tradycjach muzycznych.
Tworzył m.in.: muzykę poważną, kompozycje do baletu, filmu, koncerty fortepianowe, muzykę awangardową, ambientową, punk rockową, alternatywną oraz popową. Artysta nagrał piętnaście solowych albumów, ostatnio wydał w 2012 r  – „Shifty Adventures In Nookie Wood”.

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit pragną uhonorować znakomitego multiinstrumentalistę, kompozytora i producenta. Podczas uroczystej Gali wręczenia statuetek „Człowieka ze Złotym Uchem” w sobotę, 25 października  – Cale otrzyma nagrodę za całokształt dokonań
w dziedzinie produkcji muzycznej. Po Gali Festiwalu Soundedit John Cale wystąpi z autorskim, z pewnością elektryzującym i niepowtarzalnym koncertem.

Zdjęcie: John Cale press