Grupa MoCarta

grupa_mocarta_fot1
Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk. Wspólną działalność w nieco innym składzie muzycy rozpoczęli w 1995. Wtedy to z Grupą MoCarta występował tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion.

Początkowo artyści współpracowali z telewizją Canal + prezentując krótkie 2 – 3 minutowe żarty muzyczne. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów „PaKa 97”. W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. „Mozart wiecznie żywy”. Od tej pory Grupa prowadzi aktywną działalność koncertową. W lipcu i wrześniu 1997 r. dokonała rejestracji utworów zawartych w programie „Mozart wiecznie żywy” dla Programu III Polskiego Radia, a w lutym 1998 r. nakładem wydawnictwa Selles ukazała się pierwsza płyta zespołu.

Grupa MoCarta wielokrotnie pojawiała się w telewizji. (TVP1, TVP2, telewizje regionalne – Łódź, Wrocław, Katowice). Do października 2000 r. wiolonczelistą Grupy był tragicznie zmarły Artur Renion. Od grudnia 2000 r. nowym członkiem Grupy jest Bolek Błaszczyk.

Zespół zdobył nagrody takie jak: Grand Prix XVIII Biesiad Satyry i Humoru „Złota szpilka” 1997, II nagroda Przeglądów Kabaretów PaKa 1998 i 2000, „Pingwin z brązu” – nagroda zielonogórskiego środowiska kabaretowego, Grand Prix Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście 2002. W 1999 r. Grupa zaprezentowała swój drugi program pt. „Cztery pory roku według Grupy MoCarta”.

Grupa MoCarta to nie tylko kabaret muzyczny. Zespół występuje również z repertuarem klasycznym, a także zajmuje się muzyką rozrywkową (współpracował m.in. z takimi artystami jak Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Grupa pod Budą, Marian Opania, Włodzimierz Korcz, Artur Andrus, Czerwony Tulipan, Kayah, Piasek oraz mim Ireneusz Krosny).

W październiku 1998 r. Grupa wzięła udział w prestiżowym festiwalu „Gaudeamus” we Wrocławiu, uzyskując niezwykle przychylne recenzje w piśmie „Ruch Muzyczny”. Od tego czasu Grupa MoCarta jest często zapraszana do sal filharmonicznych w całej Polsce, a także wyjeżdża na koncerty zagraniczne (Niemcy, Szwecja, Słowacja, Litwa, Ukraina, Chiny, Japonia). Artyści mają na koncie siedem albumów.