Bogusław Morka

10591896966_024bc0f5be_oSłuchacze wychodząc z koncertów Bogusława Morki czują się, jakby opuszczali krainę czarów, gdzie dusza znajduje ukojenie, a uśmiech nigdy nie znika z twarzy. Tenor obdarzony niezwykle pięknym głosem o wyjątkowo ciepłej, aksamitnej barwie i szlachetnym brzmieniu potrafi roztopić nawet najbardziej lodowate serce.

Artysta zadebiutował w 1984 r. na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie rolą Artura w „Łucji z Lamermoor”. Wcześniej Bogusław Morka uczęszczał do Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie pod okiem i uchem profesora Mikołaja Szopskiego doskonalił swój śpiew. Tenor specjalizuje się w repertuarze operowym, lecz nie stroni także od innych gatunków wykonując oratoria, pieśni, partie operetkowe i musicalowe. Artysta uważany jest przez krytyków za najlepszego polskiego tenora śpiewającego w tradycji włoskiego bel canta.

– Najtrudniejsze jest osiągnąć sukces i utrzymać się na szczycie jak najdłużej!? Bo przecież jestem tylko człowiekiem, który też ma lepsze i gorsze dni… Najprzyjemniejsze są oczywiście wielkie owacje po koncercie i wzruszenie tych ludzi, którzy przychodzą na ten koncert. Bo dla każdego artysty wzruszenie słuchaczy jest najlepszą recenzją – odpowiada Bogusław Morka zapytany o uroki pracy tenora.

W 2004 r. tenor we współpracy z Polskim Radiem wydał wspaniały album „Bogusław Morka i przyjaciele”. Płyta stała się przyczynkiem do wydania (również w kooperacji z Polskim Radiem) drugiego, już solowego, albumu Bogusława Morki „O sole mio” z największymi przebojami Świata. Niedługo później powstał trzeci krążek – „Be My Love”. Płytę artysta dedykuje swojej żonie – Kindze. Albumy Bogusława Morki okazały się wielkim sukcesem, w krótkim czasie zdobyły status złotych i platynowych płyt, co w dziedzinie klasyki na polskim rynku jest ewenementem.

– Niezapomnianym przeżyciem muzycznym był dla mnie koncert wielkiego mistrza Placido Domingo, z którym miałem zaszczyt i ogromną radość śpiewać razem w duecie z opery „Makbet”. Jeśli chodzi o wspomnienia z moją publicznością, to trudno mi jakiś wyróżnić… Każdy koncert jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju! – dodaje artysta na wspomnienie o muzycznych przygodach.10591903636_c4b155b39c_o

Polski tenor podczas koncertów wykonuje takie utwory jak: „Księżniczka Czardasza”, „Hrabina Marica”, „Wesoła Wdówka”, „Clivia”, „My Fair Lady” „Evita”, „Baron Cygański”, „Love Story”, „Południowy Pacyfik”, „Caminito”, „Volare”, „Chitarra Romana”, „La Vie n Rose”, „Viva Espagna”, „El Condor Pasa”, „Besame mucho”, „O sole mio”, „Mamma”, „Moonriver”, „Fascination”, „Tango Jealousie”,  „Amigos para siempre”, “Feelings” i wiele, wiele innych.

Agencja Artystyczna Monolit organizuje koncerty Bogusława Morki.
Szczegóły dotyczące występów znajdziecie tutaj.

Fotoreportaż z poznańskiego koncertu tenora znajdziecie tutaj.

Mateusz Królik

Zdjęcia: Małgorzata Wojna