Andrzej Seweryn

Wokół_Szekspira_fot3_Wojciech_Kiczek
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Popularność zdobył na początku lat siedemdziesiątych dzięki rolom w spektaklach Teatru Telewizji. Pierwszą dużą rolę filmową zagrał w „Albumie Polskim” w reżyserii Jana Rybkowskiego. Aktor zagrał w ponad czterdziestu filmach fabularnych. Pracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Giorgio Trevesem, Stevenem Spielbergiem czy Agnieszką Holland.

Andrzej Seweryn urodził się 25 kwietnia 1946 roku w Heilbronn. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1968), studiował na roku m.in. z Piotrem Fronczewskim. 15 sierpnia 1968 r. zadebiutował jako aktor teatralny. Od tegoż roku do 1980 r. był członkiem zespołu aktorskiego Teatru Ateneum w Warszawie. W pierwszej połowie lat 70. wykładał na stołecznej PWST. Grywał w Teatrze Telewizji, większą rolę filmową otrzymał w 1970 r., gdy zagrał w „Albumie polskim” Jana Rybkowskiego. Wystąpił w wielu filmach Andrzeja Wajdy („Ziemia obiecana”, „Dyrygent”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”).
Wokół_Szekspira_fot1_Wojciech_Kiczek
W 1980 r. Andrzej Seweryn wyjechał do Francji, gdzie pozostał w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Został aktorem teatrów francuskich i kinowych produkcji filmowych. Zaangażowany – jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego – do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comédie-Française (1993). Był profesorem w École nationale supérieure des arts et techniques du théâtre w Lyonie oraz w Conservatoire national supérieur d’art dramatique (CNSAD) w Paryżu. W 2006 r. zadebiutował jako reżyser filmowy swoim obrazem „Kto nigdy nie żył…” z Michałem Żebrowskim w roli głównej.

Andrzej Seweryn na stałe do Polski powrócił w 2010 r., zamieszkując w Warszawie. 1 stycznia 2011 r. objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego. Aktor otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Tylko w 2016 r. artysta zdobył nagrodę „Ikona Polskiego Kina” za całokształt pracy na 5. Kołobrzeskim Festiwalu Filmowym Suspense Film Festival, Lamparta dla najlepszego aktora podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno za rolę Zdzisława Beksińskiego w filmie „Ostatnia Rodzina” oraz nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni także za „Ostatnią rodzinę”.